Leden 2015

Obrazy, které třeba mohou měnit život

23. ledna 2015 v 8:39 | Tere |  Momentky od stolu
Po Vánocích jsem musela přerovnat svůj šicí kout. Nový stroj má spoustu různého příslušenství, pro které bylo třeba najít místo. A když už jsem tak přerovnávala a opravovala, dala jsem znovu dopořádku plstěný obrázek (který jsem si pro potěšení vyrobila už v říjnu) a dala si nad stůl ho mezi šicí pomůcky.


Obrázek byl před opravou plný větviček a listí a uvolněných vláken, protože se dětem zalíbil natolik, že si ho krátce po zhotovení odtáhly na zahradu a vyzdobily si s ním bunkr.

Kluk z titulní strany jde do světa

22. ledna 2015 v 21:55 | Tere |  Panenky již adoptované

Dnes vyrazil do nové rodiny, tak doufám, že udělá hodně radosti!

Krasavec v nejlepších letech

22. ledna 2015 v 17:43 | Tere |  Momentky od stolu
Po Novém roce a odstonání všech zápalů nastal čas úklidu a oprav.
Děti si opravovaly známky ve škole, já zašívala prošoupané podvlékačky, děravé ponožky a rozervaná kaťata. Došlo i na šicí stroj, který zkolaboval před Vánoci. Nyní je opět ve formě a plný sil. A když už jsem tak rovnala stroje na stole, aby se vešly, a přitom se s nimi dalo pohodlně pracovat (což vzhledem k rozměrům nováčka není úplně jednoduché), přišlo mi líto, že starý šlapací stroj stojí stranou a slouží jen jako odkládací plocha. Stroj jsem tedy vytáhla z útrob stolku a k nemalé radosti dětí navlékla.


Vyšívací experiment naostro

12. ledna 2015 v 10:42 | Tere |  Momentky od stolu
Se souhlasem syna jsem zkusila vyšívat na jeho triko. Sám si vybral vzor.

Další výšivky

5. ledna 2015 v 14:43 | Tere |  Momentky od stolu
Moc mne baví si hrát se programem na tvorbu vyšívacích vzorů. Zatím umím tak desetinu. Zatím zkušebně vyšívám na kus vínové ubrusoviny, kterou podžehluji odtrhem. Sama o sobě je dost pevná. Časem chci zkusit vyšívat na úplety, softshell, stuhy a podobně, protože s těmito materiály pracuji daleko častěji - jak při šití panenek, tak při šití na děti.

Tady je výsledek dalšího pokusu, bobr, který vychází z vzoru úpletu od Lillestoff Busy beaver:



A ještě PepaPig na přání mé kamarádky. Trochu mne ve stroji zlobila, nevím proč se jí vyšil rypáček o pár milimetrů stranou, musela jsem ještě jednou obšívat kraj a vyšít nosní dirky. No, alespoň jsem si pocvičila vracení stehů zpět atp.


Nová veliká radost!

4. ledna 2015 v 16:30 | Tere |  Momentky od stolu
Byla jsem asi moc hodná, a tak se Ježíšek ustrnul, když viděl, jak zápasím se starým šicím strojem a nadělil mi pod stromeček krásný nový Brother! Je to něco úžasného, v podstatě šicí počítač, každý den objevuji nové funkce a zdaleka nejsem ani za polovinou příručky. A co je nejlepší, umí vyšívat! Ježíšek mi sliboval, že budu valit oči a rozhodně se mu to splnilo. Od Štědrého večera je valím a valím...a pilně se učím.

Tady je průběh jednoho pokusu. Nejprve jsem počítači podle obrázku připravila pro stroj soubor s daty pro výšivku. A pak jsem to spustila.

Nové úplety a nové barvy mohéru

4. ledna 2015 v 11:19 | Tere |  Momentky od stolu
Před vánoci jsem vyčerpala většinu zásob a tak byl čas nakupovat.


Nakoupila jsem nové úplety švýcarské firmy, které jsou z výroby určeny přímo k šití panenek. Dosud jsem šila jen od českých výrobců, aby materiály nemusely putovat daleko. Ale zvědavost přemohla mne i více než dvojnásobnou cenu a speciální úplety jsou tu.

Také jsem doplnila zásobu vláskových mohérů o nové odstíny, takže vám panenky mohu skutečně "ušít na míru" :-).

Ať máte nový rok plný světla a radosti!

1. ledna 2015 v 16:58 | Tere

Přeji Vám krásný a šťastný rok 2015!


Mnoho podob panenky - 5. část víly a kořenové děti

1. ledna 2015 v 8:30 | Tere |  O panenkách obecně
Tuto kapitolu bych chtěla věnovat panenkám vyráběným především pro dekoraci (ale můžeme si s nimi hrát).

Jsou z velké části ušité z plsti a používají se na takzvané stolky ročních období (vůbec se nemusí jednat o stůl - stačí polička, koutek, miska....).

Ty ve waldorfské pedagogice odrážejí ubíhající rok, plynutí času a změny v přírodě.

Dávají se na něj různé přirodniny, poklady, které nalézáme na procházkách (a pak nevíme, co s nimi), které se vztahují k roční době, měsíci nebo svátku.

Můžeme je doplňovat panenkami - vílami či skřítky, tzv. květinovými, v zimě kořenovými dětmi, postavičkou maminky Země, paní Zimy, či betlémovými figurkami a podobně.
Fantazii se meze nekladou, záleží na tom, co se nám líbí. Jen je dobré pamatovat známé úsloví, že méně je někdy více.