Hlava panenky 4 - vyšití obličeje

15. května 2015 v 9:52 | Tere |  Postup výroby panenky krok za krokem
Tentokrát se budeme věnovat šití obličeje. Máme hotovou hlavičku, máme ji potaženou vrchním úpletem a je potřeba dodat panence výraz. Můžeme to udělat ihned po zhotovení hlavičky, ale také si tento krok můžeme nechat na později, po sešití tělíčka. Sama používám oba postupy, nebo je kombinuji.

Několik důležitých poznámek, než se vrhneme do vyšívání:

Vpichy vedeme z vlasové části hlavičky, aby panenka neměla uzlíky v obličeji!
Pracujeme s čistýma rukama! Klidně si je můžeme umýt i v průběhu vyšívání, pokud by nám trvalo déle. Budeme totiž na hlavičku hodně sahat a nechceme ji mít ukoptěnou.

Jak na to:

  1. Na hlavičce si vyznačíme vlasovou linii - ideálně sublimačním fixem. Můžeme si také na chvíli budoucí vlasy na hlavičku položit pro lepší představu.
  2. Špendlíky si vyznačíme umístění očí, popřípadě i úst. Na obrázku jsou proporce lidské tváře v různém věku.http://pro1.szs-tabor.cz/projekt/som/Obrazovy_pruvodce/tema/t03/306.jpgOči leží na oční linii. Vzdálenost očí a úst je rovnoramenný trojúhelník: panenka tak vypadá nejlépe. Zkuste si to. (viz obrázek dole)
  3. Stáhneme oční důlky. Uděláme to tak, že do dlouhé jehly navlékneme pevnou nit a ze zátylku vedeme vpich do místa oka POD nití, která stahuje oční linii, vypíchneme a znovu vpíchneme, tentokrát ovčem NAD nití oční linie a zpět do zátylku. Nit oční linie si nahmatáme pod vrchním úpletem. Výsledný steh v oblasti oka měří 1 - 2 mm a bude následně překryt vyšíváním. Oba konce nitě pak vzátylku stáhneme a zavážeme - vytvarujeme oční důlek.
  4. Pokud jsme si připravili detailnější vypracování obličeje, je na to ta správná chvíle. Tělovou nití vyšijeme detaily nosu (například nosní dírky), úst, důlky a podobně. Důležité je vpichy vést z vlasové části hlavy, abychom případné uzlíky skryli (např pro nosní dírky zhora, aby se hezky stáhly). Počítejte s častou výměnou jehel, zejména u větších hlaviček - dlohou jehlou vedeme nit do vlasové části a pak krátkou vyšíváme detaily.
  5. Vyšijeme oči. Na vyšívání očí používáme bavlnku. Doporučuji vyšívat každé oko zvlášť. Vyšíváme pečlivě a nebojíme se nepodařené stehy párat! Oči můžeme vyšít několika rovnoběžnými stehy nebo do hvězdičky. Tvar oka je dobré načrtnout sublimační fixou. Někdo používá i papírové konfety jako šabonku. Vpichy je vhodné vést od spánků.
  6. Vyšijeme nebo nakreslíme pusinku. Zde je asi nejčastější párání - pusinka velmi určuje konečný výraz, tak se nebojte to zkoušet zas a znovu, dokud to nebude perfektní. Často stačí jeden jediný steh.
  7. Nabarvíme tvářičky. Na kousek měkké látky si naneseme barvu z voskovky (voskovky z včelího vosku) nebo akvarelové pastelky a tímto klůckem pak barvu přeneseme na tvářičky. Malovat rovnou na tvářičky nedoporučuji, zanechává to příliš ostré přechody.
Postup výroby panenky krok za krokem:


Máte-li dotazy, ráda vám na ně zodpovím na novém webu a blogu EKOpanenky.cz nebo se připojte k FB skupině Šijeme panenky.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kordulka Kordulka | 30. května 2016 v 14:02 | Reagovat

Dobrý den, děkuji za báječný návod a chtěla bych se zeptat - jak prosím docílíte zakulacené pusinky (úsměvu) pomocí jednoho stehu? Jak je možné, že jeden vpich nevytvoří prostě jen přímku? Omlouvám se za asi trochu hloupý dotaz, ale je to má první šicí zkušenost.:)

Děkuju!

2 Tere Tere | E-mail | Web | 30. května 2016 v 18:12 | Reagovat

[1]: Pokud ten jeden steh povedete z vršku hlavy, koutky se mírně vytáhnou vzhůru a oblý tvar hlavičky vytvoří mírný úsměv. Ještě lepší je tělovou nití nejprve ušít "koutky" - vést ze spánku a zpět a totéž z druhé strany. Pak teprve z vrchu do koutků bavlnkou jeden steh na pusinku. :-)

3 Kordulka Kordulka | 10. června 2016 v 14:57 | Reagovat

Ok. Moc dekuji za rady!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama