O panenkách obecně

Postup výroby panenky?

24. února 2015 v 18:47 | Tere
Na podzim jsem si vyrobila E-book o šití panenek. Je to souhrn pro mne zajímavých informací, rad a postupů, které jsou volně dostupné a roztroušené na internetu.


Chtěla jsem mít ale všechny informace pohromadě a přeložené do češtiny.

Po čtrnácti dnech vybírání, třídění, přepisování, překládání z několika jazyků vznikl dokument o sedmdesáti sedmi stranách. Některé pasáže jsou podrobnější, některé spíš inspirativní. Všechny zdroje najdete na mé Pinteresové nástěnce.

A proto zveřejňuji novou anketu a budu ráda když odpovíte.

Dodatek: Protože z ankety jednoznačně vyplynulo, že máte zájem o návod na vlastnoručně ušitou panenku, vznikla nová rubrika Postup výroby panenky krok za krokem, ve které se postupně objevují jednotlivé kapitolky s návodem.
Postup výroby panenky krok za krokem:

Mnoho podob panenky - 5. část víly a kořenové děti

1. ledna 2015 v 8:30 | Tere
Tuto kapitolu bych chtěla věnovat panenkám vyráběným především pro dekoraci (ale můžeme si s nimi hrát).

Jsou z velké části ušité z plsti a používají se na takzvané stolky ročních období (vůbec se nemusí jednat o stůl - stačí polička, koutek, miska....).

Ty ve waldorfské pedagogice odrážejí ubíhající rok, plynutí času a změny v přírodě.

Dávají se na něj různé přirodniny, poklady, které nalézáme na procházkách (a pak nevíme, co s nimi), které se vztahují k roční době, měsíci nebo svátku.

Můžeme je doplňovat panenkami - vílami či skřítky, tzv. květinovými, v zimě kořenovými dětmi, postavičkou maminky Země, paní Zimy, či betlémovými figurkami a podobně.
Fantazii se meze nekladou, záleží na tom, co se nám líbí. Jen je dobré pamatovat známé úsloví, že méně je někdy více.

Mnoho podob panenky - 4. část Panenky do domečku

30. prosince 2014 v 0:38 | Tere
Kdy by neměl rád domečky pro panenky. Hrají si s nimi holky i kluci.
Domeček může vypadat jako chaloupka, vila, statek nebo například hrad.

Výroba takové panenky není příliš náročná na spotřebu materiálu, ale spíš na jeho dobrou volbu (nesmí se přiliš třepit) a na spoustu titěrné práce. Panenky mají okolo deseti centimetrů (cca 8 -15). Jsou vhodné spíš pro děti od tří let.

Panenky mají tělíčko zpevněné drátem, takže jsou ručky i nožky ohýbací. Ruce mohou mít z úpletu nebo jako dřevěný korálek. Nohy - boty jsou z filcu nebo se mohou tvarovat z včelího vosku nebo se použije dřevěný korálek. Vlásky mají hotový účes z ovčího rouna.

Krásné panenky u nás prodává například Grimms, výrobce waldorfských hraček. Kochejte se raději obrázky než cenou. Panenka vpravo je od Käthe Kruse.

Mnoho podob panenky - 3. část předškoláci a školáci

22. prosince 2014 v 8:30 | Tere
Jak děti rostou, jejich motorické dovednosti se zlepšují a stále více napodobují svět okolo sebe. Panenka se tedy také potřebuje svléknout před spaním, na ven zas naopak pořádně obléknout. Pokud mají mladšího sourozence, uvítají panenku - miminko, které mohou přebalovat a houpat stejně, jako to dělá maminka se svým miminkem.

panenka od Käthe Kruse

Děti v tomto věku proto potěší panenky, které mohou nejen převlékat, ale také česat.

Mnoho podob panenky - 2. část batolata a malé děti

16. prosince 2014 v 18:16 | Tere
V první části miniseriálu jsem se věnovala miminkům. A co když děti povyrostou? Neznamená to, že oblíbené panenky musíme vyházet a nahradit novými. Určitě ne! Zaprvé proto, že z dětí nechceme vychovat konzumenty s přístupem nakup a vyhoď a za druhé proto, že šité panenky mají tu obrovskou výhodu, že se dají dále dotvářet a upravovat.

68zdroj: Zonnekindpoppen

Mnoho podob panenky - 1. část miminka

10. prosince 2014 v 13:00 | Tere
Chtěla bych vám představit měkký a teplý svět panenek pro každý věk. Může sloužit k inspiraci, vlastnímu tvoření. A také k tomu, abych vás přesvědčila, že šitá panenka může mít opravdu hodně podob. Budeme se stále držet inspirací waldrofskou pedagogikou - i tak je záběr dost široký. Pokud by vás to zajímalo, k ostatním druhům šitých panenek se můžeme dostat někdy později.
V závislosti na věku dítěte se mění vzhled vhodné panenky. Zatímco miminkům bude vyhovovat jednoduchá panenka - uzlík k žužlání, šestileté dítě jistě uvítá panenku, kterou může česat a převlékat. Podívejme se tedy, jak panenky mohou vypadat.

Panenky pro miminka

Pro nejmenší děti se šijí jednoduché uzlíkové panenky. Nemusí mít ani naznačený obličej. Výroba je nenáročná nejen časově, ale i materiálem - v podstatě na ní stačí kus bavlněné látkové pleny, flanelu, nebo jiného materiálu vhodného pro miminka (nejlépe s atestem, ideálně biobavlnu).
zdroj: http://www.zonnekindpoppen.nl

Trochu o waldorfských panenkách

17. listopadu 2014 v 21:22 | Tere
V roce 1919 byla ve Stuttgartě založena škola pro děti zaměstnanců továrny Waldorf-Astoria - 1. waldorfská škola. Maminky těchto dětí ušily první panenky s charakteristickou vyvazovanou hlavičkou.

V souladu s waldorfskou pedagogikou jsou tyto panenky vyráběny z přírodních materiálů: bavlna, vlna, hedvábí, len, a plněny ovčím rounem. Jsou měkké a hřejivé, nedokonalé, s tváří jen lehce naznačenou. Dítě si tak může promítat do hračky různé emoce, rozvíjet svou představivost.

Panenky představují obraz nás samých a děti se na nich mohou učit mezilidským vztahům. Proto nejsou určeny pouze děvčatům. I chlapci potřebují svého panáčka, přítele k pomazlení, o kterého mohou pečovat.

Jsem přesvědčena, že tyto panenky jsou skvělé i pro ty, kterým waldorfský přístup nic neříká nebo s ním nesouhlasí. Jsou totiž roztomilé, krásné a k pomuchlání.

Pro koho jsou vlastně panenky? aneb babička a babička

15. listopadu 2014 v 22:56 | Tere
Dnes mne na facebooku zaujal tento příspěvek na stránce Bamboletta Dolls. Moc se mi líbí radost, kterou vyzařuje. Co vám?
 
 

Reklama