Postup výroby panenky krok za krokem

Doplněk k tvorbě hlavičky

9. dubna 2016 v 21:50 | Tere
Další možnost, jak vytvarovat hlavičku. Na tento obrázek jsem narazila na Pinterestu. Odkaz však už nebyl funkční a zdroj se mi vypátrat nepovedlo, proto ho výjimečně neuvádím.

A tento obrázek znázorňuje umístění oční linie v souvislosti s věkem dítěte. Také zajímavé, nemyslíte?


Postup výroby panenky krok za krokem:


Máte-li dotazy, ráda vám na ně zodpovím na novém webu a blogu EKOpanenky.cz nebo se připojte k FB skupině Šijeme panenky.

Materiál na výrobu panenek

23. února 2016 v 17:51 | Tere
Protože se na mne obracíte s dotazy na materiál, kde ho sehnat apod., rozhodla jsem se to tu trochu shrnout. V postatě mnohé najdeme doma.
  • výplň Nejvhodnější materiál na vyplnění panenek je mykaná ovčí vlna. Bohatě postačí levnější druhá jakost. Osobně ji po kilech nakupuji v Dobroději.
  • vnitřní úplet na hlavičku Vhodný je jakýkoliv pružný úplet světlé barvy: staré tričko, ponožka. Skvělá je také hadicová gázovina. Zakoupí se po rolích ve zdravotních potřebách.
  • vnější tělový úplet
    Oboulícní úplet využijeme na celé tělo i hlavičku. Jednolícní pouze na tělíčko (méně pruží a bývá slabší. Doporučuji úplety čistě bavlněné, jsou vhodnější než materiály s elastanem.
  • vlásky Vlněné, mohérové příze. V galanteriích bývá výběr, jen je dobré dbát na složení, aby podíl přírodních vláken byl co největší.
Spolehliví výrobci panenek, kteří nabízejí i materiál a pomůcky k výrobě, popř. i střihy a návody
www.ovcipanenky.cz
www.lenkasdolls.cz

Tělo panenky 5 - jak na nohy podle našeho střihu

8. února 2016 v 23:35 | Tere

Vytvoření chodidel oblékací panenky

Tento postup je vhodný především u střihu, kdy se nohy a trup stříhají v jednom kuse.

  1. Nejprve si změříme, jak velké nohy (chodidla) má panenka mít - vyzkoušíme si raději více možností - čím větší noha, tím kratší končetina!
  2. Špičku nohy pevně vyplníme. Čím pevněji, tím lépe. Ideálně si kousek vlny uplstíme, aby byl pevnější.

Hlava panenky 5 - Vlasy

2. října 2015 v 23:25 | Tere
Vlasy si necháme až nakonec celé výroby panenky, aby nám nepřekážely při sesazování jednotlivých dílů, především při obšívání krčku, ramen a paží.

Tělo panenky 4 - sestavení neoblékací panenky

8. září 2015 v 22:49 | Tere
Postup sestavení měkké neoblékací panenky se od oblékací dost liší. Je výrazně jednodušší a panenka se nevycpává tak pevně.

Budeme kompletovat tyto části:

Tělo panenky 3 - sestavení

22. června 2015 v 14:24 | Tere
Nyní si nachystáme pevnou nit tělové barvy, jednotlivé připravené díly, trpělivost a ovčí rouno. Budeme panenku kompletovat.

Pokud máme přinechané nohy k tělu, zbývá nám sestavit ruce, trup a hlavu. Používat budeme především skrytý steh někdy zvaný též cimbuří, tak aby z lícu nebyly nitě patrné.

Tělo panenky 2 - vyplnění

15. června 2015 v 18:23 | Tere
Správné vyplnění tělíčka je velmi důležité pro konečný vzhled panenky.

Jako výplň se používá mykané ovčí rouno. Vlna dá panence příjemnou měkkost a je teplá na omak. Navíc je díky obsahu lanolinu samočistící. Oblékací panenky vyplňujeme pevně, panenky pro menší děti šité již oblečené a různé mazlíky vyplňujeme volněji. Počítejme s tím, že časem tělo panenky ještě více změkne, protože se vlna trochu slehne!

Tělo panenky 1 - stříhání a šití

6. června 2015 v 8:32 | Tere
Sešíváme ručně zadním stehem, nebo na stroji pružným stehem (obvykle vypadá jako tři rovné stehy vedle sebe). Mám ale vyzkoušeno, že při opatrnějším vycpávání můžeme použít i klasický rovný steh. Používáme vhodné jehly na šití úpletu (zejména při strojovém šití), zabráníme tak vynechávání stehů a prosekávání látky.

Důležité je správné položení střihu na látku. Úplet pruží do šířky více než do délky a špatně položený střih může tvar panenky deformovat. To poznáme nejlépe až při vycpávání ovčím rounem.

Monika Aebischer na svých stránkách The Olive Sparrow krásně ukazuje, jak se mění tvar ruky v závislosti na položení střihu na látku.

35cm-doll-proportions-arms

Hlava panenky 4 - vyšití obličeje

15. května 2015 v 9:52 | Tere
Tentokrát se budeme věnovat šití obličeje. Máme hotovou hlavičku, máme ji potaženou vrchním úpletem a je potřeba dodat panence výraz. Můžeme to udělat ihned po zhotovení hlavičky, ale také si tento krok můžeme nechat na později, po sešití tělíčka. Sama používám oba postupy, nebo je kombinuji.

Hlava panenky 3 - vrchní úplet

11. dubna 2015 v 12:00 | Tere
Hlavičku máme vytvarovanou. Nastal tedy okamžik, kdy ji potáhneme vrchním úpletem.

Hlava panenky 2 - tvarování obličeje

8. dubna 2015 v 8:00 | Tere
Před potažením hlavičky vrchním úpletem můžeme detailněji vytvarovat obličej. Panence můžeme vyšít nos, zvýraznit bradu a tváře. Samozřejmě to není nutné, u waldorfských panenek dokonce nežádoucí. A malé panenky jsou půvabné i jen tak. U větších však nosík může vypadat roztomile. A protože to je lákavé téma, pojďme se na to podívat pozorněji.

Způsoby tvarování detailů obličeje

Pokud jste na internetu obdivovali některé dokonalé tvářičky panenek, asi vás zajímalo, co se skrývá pod vrchním úpletem. Možností je několik. Pro názornost použiju fotografie několika šikovných lidí s proklikem na jejich stránky.
  • úpletem potažený plastový výlisek (brrr, to my určitě nechceme, tak sem ani nedám fotku)
  • základní vlněnou kouli nepotahovat spodním úpletem, ale zpevnit plsticí jehlou, vyvázat a jehlou vymodelovat obličej
zdroj:1000Rehe
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/53/69/c4/5369c47b2d0818ccb16c1b1df5b14377.jpg

Hlava panenky 1 - základní tvar

4. dubna 2015 v 23:46 | Tere
Co se mi na panenkách zdá nejzajímavější, je způsob vytvarování hlavičky a obličeje. Nejběžnější způsob (a můj oblíbený) je vyvazování. Další možností je plstění do požadovaného tvaru jehlou, vyšití, kombinace technik a podobně (blíže se na to podíváme v další kapitole).

Příprava na výrobu panenky - nákres a střih

17. března 2015 v 23:16 | Tere

Vezměme si tužku a papír

Pokud máme jasnou představu, jak by měla panenka vypadat, je dobré si panenku nakreslit. Samozřejmě v poměru 1:1.

Než začneme šít panenku, připravíme si materiál!

11. března 2015 v 18:13 | Tere
Tak je to tady! Návod na šití panenky. Nejen waldorfské.

Pro zcela jasný výsledek ankety začínáme seriál, ve kterém se postupně naučíme vyrobit si panenku.

Bude to spíš takový občasník, ve kterém se postupně seznámíme s jednotlivými kroky. Naučíme se udělat si střih na panenku, zvlášť se budeme věnovat vyvazování hlavy, vyšívání obličeje, další kapitolu věnujeme tělíčku atd.

Tak tedy vzhůru do první kapitoly! 
 

Reklama